• KALİTE VE PROFESYONEL HİZMETİN TEK ADRESİ
  • 0532 738 4052 - 0505 237 9894
  • 2basakguvenlik@2basakguvenlik.com
  • Site Tasarım © 2020 Murat DEMİRPOLAT

Yüksek Sınav Başarımız, Eğitimlerimizin Yansımasıdır.

2 BAŞAK GRUP

Bizden

Duyurular


Hizmet Sektörlerimizden

Haberler & Yenilikler


img

15

Mayıs

Kamuda Görevli Özel Güvenlik Görevlilerine Tek Tip Kıyafet

15 Mayıs 2020 Özel Güvenlik

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan özel güvenlik görevlilerine ait tek tip üniformaya ilişkin yönerge, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından yayımlanan duyuruda , tek tip kıyafet yönergesinin Süleyman Soylu tarafından imzalandığı ve yürürlüğe girdiğine yer verildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Kamu kurum ve kuruluşlarında memur ve/veya sürekli işçi çalışan özel güvenlik görevlileri ile il özel idareleri ve belediye şirketleri bünyesinde çalışan özel güvenlik görevlilerinin üniformalarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen ve bu yerlerde çalışan özel güvenlik görevlilerine ait üniformaların renk, şekil, cins ve esasları ile bu üniformalarda kullanılacak işaret, sembol, logo ve armaları kapsayan "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Özel Güvenlik Görevlilerine Ait Üniforma Yönergesi", 15/05/2020 tarihinde Bakanlık onayı ile yürürlüğe gimiştir. Üniformalarda kullanılacak malzeme ve bunların teknik özellikleri, Yönergenin 7'nci maddesinin birinci fikrası hükmü doğrultusunda EGM Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığının resmi internet sayfasından (www. egm. gov. tr/ozelguvenlik) yayınlanacaktır.

Bu doğrultuda bahse konu yönergede belirtilen üniformalar, yönergenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yönerge kapsamında bulunan kurum ve kuruluşlar tarafından herhangi bir onay alınmaksızın kullanılabilecektir. Ayrıca yönergede belirtilen yerlerde çalışan özel güvenlik görevlilerinin 15/09/2021 tarihine kadar hali hazırda kullanmış oldukları üniformaları giymelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak bu yerlerde çalışan özel güvenlik görevlileri, 15/09/2021 tarihinden itibaren yönergede belirtilen üniforma dışında başka bir üniforma ile görev yapamayacaktır.

Diğer taraftan kamu kurum ve kuruluşları, il özel idareleri ve belediye şirketleri dışında kalan yerlerin bünyesinde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin bu Yönergede belirtilen üniformaları kullanmalarında herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte bu üniformaları kullanmak isteyen Özel güvenlik şirketleri/Özel güvenlik birimlerinin üniforma kataloglarını yenileyerek Bakanlık/Valilikten onay almaları gerekmektedir.

img

14

Şubat

Emanet Araba Tazminattan Etti

14 Şubat 2020 Özel Güvenlik

Bursa'da güvenlik görevlisi olarak olarak çalıştığı sitede bir bina sakininin kendisine anahtarını emanet ettiği otomobille tur atan genç kovuldu. Mahkemenin, haklı bulduğu güvenlik görevlisine kötü haber Yargıtay'dan geldi.

Özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığı siteden haksız çıkarıldığını ileri süren genç, İş Mahkemesi'nin yolunu tuttu. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai, genel tatil, ücret ve yıllık izin alacaklarının tahsilini talep etti. Davalı güvenlik şirketi avukatı ise feshin haklı nedene dayandığını, davanın reddini savundu. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı şirket temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi. Kararda; davacının gece nöbeti sırasında site sakinine ait ve anahtarı görevi gereği kendisine teslim edilen bir aracı keyfi şekilde belirsiz bir süre kullandığının tespit edildiği hatırlatıldı.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Kararında; "Site sakininin yakıt göstergesindeki farkı görmesi üzerine incelenen güvenlik kamerası görüntülerinden emanet edilen aracı davacı tarafından kullanıldığı ortadadır. Davacının işverene verdiği yazılı savunmasında bir an için boş bulunup araçla markete sigara almaya gittiğini beyan ettiği, bunun üzerine işverenin davacının iş akdini feshettiği anlaşılmaktadır. Güvenlik görevlisi olan davacının anahtarı kendisine teslim edilen korumakla yükümlü olduğu aracı keyfi şekilde kullanması ve bu süre içinde emniyetinden mesul bulunduğu siteyi de terk etmesi doğruluk ve bağlılık kurallarına aykırı olduğu gibi iş yerinin güvenliğini de tehlikeye düşürmektedir. Bu durumda işverence yapılan feshin 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25/II-e ve ı maddelerine göre haklı nedene dayandığı kabul edilerek kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddine karar verilmelidir. Taleplerin yazılı şekilde kabulü hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir. Kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir." denildi.

img

23

Temmuz

KAAN Projesi Hayata Geçirildi.

23 Temmuz 2019 Özel Güvenlik

Özel güvenlik görevlilerinin görev yaptıkları tüm alanlarda, genel kolluk ile etkili iletişim, etkin işbirliği ve koordinasyon sağlanması amacıyla hazırlanan, “Genel Kolluk-Özel Güvenlik İşbirliği ve Koordinasyonu Uygulaması (KAAN)” 05 Kasım 2018 tarihli Bakanlık Makamının Oluru ile başlandı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İstanbul’da tanıtım ve açılışını yaptığı 23 Temmuz 2019 tarihinde resmi olarak hayata geçirilmiştir.

Kısa adı KAAN olan Kamusal Asayiş Analiz Nitelik Geliştirme Projesi tanıtım toplantısı İstanbul Haliç Kongre Merkezinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Özel Güvenlik Daire ve Denetleme Başkanı Suat Çelik, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan ve çok sayıda özel güvenlik görevlilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, KAAN projesinin açılışında yaptığı konuşmada projenin önemine değinerek, “KAAN projesi temel olarak entegrasyon ve koordinasyona odaklanmış bir projedir. Güvenlik alanında öngörülen hedeflere birlikte ulaşılması; sürekli, etkin ve güçlü bir kurumsal iletişimin oluşturulması amacıyla emniyet personeli ile özel güenlik görevlileri arasında mevcut işbirliğinin artırılarak, ulusal ve uluslararası hukuka uygun şekilde verilen önleyici güvenli hizmetlerinin kalietsinin en üst seviyeye çıkartılması için "Genel Kolluk - Özel Güvenlik İşbirliği ve Koordinasyon Projesi (KAAN)" öncelikli olarak İstanbul ilinde hayata geçirilmiş olup akabinde 81 il genelinde kullanulmaya başlanacaktır." dedi.

Firmamız Hakkında

Yorumlar & Görüşler


Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için kurumumuzla ilgili her türlü görüş, düşünce, öneri, eleştiri, teşekkür ve şikayetlerinizi bize yazarak hizmetlerimizi geliştirmemize katkıda bulunabilirsiniz. Lütfen memnuniyetiniz için burada olduğumuzu unutmayın.

- Murat Demirpolat

Efe AKSOY

Güvenlik mesleğine başlarken seçtiğim mükemmel firma. Başta Murat hocam ve emeği geçen tüm eğitmenlerime teşekkürü borç bilirim. İlgi ve alaka mükemmeldi. Herkese gönül rahatlığıyla 2 Başak Güvenliği tavsiye ederim.

Soner Yazıcı

Yenileme eğitimi için başvurdum sorunsuz bir şekilde teslim ettiler.

Rumuz: Tank Sahibi

Her şeyle ilgilenen bir kurs herkese tavsiye ederim.

Uğur Dağaşan

Eğitim ve kimlik alma konusunda İstanbul’da en iyi güvenlik eğitim kurumu. Kimlik elinize geçene kadar ilgilerini esirgemeyip yanınızda oluyorlar, randevu evraklarınızın kontrolünü bile yapıyorlar, yani diğer şirketler gibi eğitimi verip göndermiyorlar. Teşekkürler 2 başak 🙂

Rumuz: Pembe Çizgiler

Eğitim aldığım bir kurs. İlgi ve alakalı yöneticileri nedeniyle çok iyi.

Çağlar Kalmış

Murat Hoca çok iyi, kesinlikle gelin, dersi iyi anlatıyor.

Rumuz: Sebebim Sen

Kesinlikle tercihiniz burası olmalı, eğitim çok iyi.

Nuray Çeliktaş

Bugün özel güvenlik olarak çok güzel ve nezih bir firmada görev yapıyorsam bütün bunları size borçluyum. 2 Başak Özel Güvenlik firmasına ve hocalarına teşekkürler ediyorum. Allah sizden razı olsun.

Saim Topcu

On numara bir güvenlik şirketi, ciddi, çalışkan sorumluluk sahibi bir kurum.

Yiğit Kalender

Diğer yerlerden ucuz ve ilgilendikleri için burayı tercih ettim.

Mustafa Demircioğlu

Eğitimleriniz tek kelimeyle çok güzel, gerçekten kaliteli eğitim veren bir kurumsunuz. Güleryüzünüz, ilginiz ve eğitiminiz tek kelimeyle mükemmel. İyiki varsınız. Kursa yazılacak arkadaşlar, kesinlikle tercihiniz burası olmalı.

Oğuzhan Ceran

Ben, eşim ve birçok arkadaşım kurs ve yenileme eğitimini buradan aldık. Eğitim veren Murat Bey, bir eğitmenin yanı sıra bir ağabeyimiz gibiydi. Kendilerinin samimiyetine ve emeklerinden dolayı bir kez daha buradan teşekkür ederim.


Lütfen Yorum ve Görüşlerinizi Yazınız

Adaylar Tarafından

Sıkça Sorulan Sorular


5188 sayılı yasa gereğince silasız özel güvenlik görevlisi olmak için en az 8 yıllık ilköğretim veya ortaokul mezunu, silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için en lise veya dengi okul mezunu olmak gereklidir.

Kekemelik ve dövme güvenlik olmaya engel değildir. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz kusurları gözlükle giderilebilir sağlık sorunları olduğundan engel teşkil etmez. 11.09.2011 tarihinde yapılan yönetmelik değişikliği ile renk körlüğü olanlar da özel güvenlik görevlisi olabilir.

Özel güvenlik olmak için gerekli şartlar 5188 sayılı yasanın 10'uncu maddesinde yazılıdır. Yasa hükümlerine göre özel güvenlik görevlisi olmak için askerlik, boy ve kilo ile ilgili herhangi bir şart bulunmamaktadır.

Sertifika iş imkanı vermez. Özel Güvenlik görevlisi olarak çalışabilmeniz için, sertifikanızı özel güvenlik kimlik kartına dönüştürmeniz gereklidir.

Silahsız kimliğin silahlı olarak yenilenmesi için önce silahsız eğitim sonra silah eğitimi alınması, silah ve atış sınavlarına girilmesi gereklidir.

Özel güvenlik eğitimi veren kurumların iş garantisi vermesi veya bu şekilde bir vaatte bulunması yada reklam yapması kanunen yasaktır. İş garantili eğitim veriyoruz diyen kurumlar yalancı, sahtekar ve dolandırıcıdır, itibar etmeyiniz.

Evet. Sınavın yapılacağı tarihte başka bir ilde bulunması gereken adaylar, mazeret dilekçesi yazarak eğitim kurumuna verdikleri takdirde sınav tarihinde bulunacakları ilde sınava girebilirler.

5188 sayılı yasa ve yönetmelik hükümleri doğrultusunda derslere katılmanız gereklidir. Toplam ders saatlerinin üçte ikisine katılmak zorunludur. Ders saatleri toplamının %10'u kadar mazaretsiz devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Bu oranın aşılması halinde kursla ilişiğiniz kesilir.

Silahlı özel güvenlik olabilmek için lise mezunu olmak ve 21 yaşı bitirmiş olmak gereklidir. Lisede okuyorken ancak silahsız özel güvenlik görevlisi olabilirsiniz. Silahsız sertifika aldıktan sonra, liseyi bitirip 21 yaşınızı tamamlayınca sadece silah dersi eğitimi alarak silahlıya geçiş yapabilirsiniz.

5188 sayılı yasa ve uygulama yönetmeliği hükümlerine göre kimlik yenilemesi başvuruları kimliğin bitiş süresine en az altı ay, en fazla bir yıl kala yapılması gereklidir.

Bizden Hizmet Alan

Referanslarımız


GÖRÜNTÜ RENGİ SEÇ